niedziela, 27 listopada 2011

ROZWÓJ DZIECKA DRUGI MIESIAC

Rozwój dziecka w drugim miesiącu jego życia.


W tym okresie dziecko przestaje być noworodkiem a zaczyna być niemowlakiem . Jego wygląd zmienia się , zaczyna ładnieć , skóra robi się gładsza i nabiera tłuszczyku,przez co dziecko staje sie pulchniejsze . Znikają również objawy poporodowe tj. siniaki , zniekształcona główka .Dziecko leżące na brzuszku potrafi już podnieść główke pod kontem 45% i potrafi utrzymać w tej pozycji 10s. Kładzenie na brzuszku jest wskazane , gdyż w ten sposób dziecko ćwiczy mięśnie karku. Niemowle podąża już wzrokiem za przesuwanym przedmiotem, nadal jest krutkowidzem i wyrażnie widzieć zaczyna dopiero z odległości 20-30cm. Dtatego najlepszą zabawką dziecka są jego własne rączki. Maluszek dobrze widzi jaskrawe i kolorowe kolory, dlatego dobrze jest powiesić nad łóżeczkiem kręcącą karuzelę , za którą małe dziecko będzie wodzić oczami. Dziecko zaczyna nasłuciwać i możeny zauważyć u niego zmianę reakcji na inny dzwięk . Samo również zaczyna już wydawać odgłosy inne niż płacz. Pojawia się gruchanie i wydaje dzwięki 'a' i 'e'. Małe dziecko coraz rzadziej zaczyna dopominać się jedzenia odstępy między karmieniem 3-4 g. co jest wynikiem zwiększenia się pojemności żołądka. W drugim miesiącu niemowle może przybrać na wadze nawet 700 gram.




czwartek, 24 listopada 2011

GDY DZIECKO NIE CHCE RYSOWAĆ





Rysowanie to nie tylko rozrywka, ale bardzo istotna czynność w rozwoju dziecka. Dziecko poznaje kolory i kształty, rozwija umiejętność obserwacji i pamięć wzrokową, ćwiczy dłoń.Dzięki rysunkowi dziecko wyraża swoje uczucia, co jest szczególnie ważne, bo dwulatek nie umie powiedzieć, co czuje. Służy także, do rejestrowania codziennych zdarzeń.Wielu psychologów korzysta z tej umiejętności dzieci by ocenić rozwój dziecka oraz relacje rodzinne. Rysowanie stanowi dobrą zachętę do skupienia się przez jakiś czas na jednej czynności. Żeby cokolwiek narysować, trzeba przecież choć chwilę posiedzieć spokojnie. Przy rysowaniu rozwija się także pamięć. Kiedy dziecko rysuje babcię, kolegę lub psa, musi sobie najpierw przypomnieć, jak oni wyglądają. Obrazek powstaje z wyobraźni, dlatego rzadko coś wygląda tak jak w rzeczywistości lecz tak jak widzi to dziecko oczami wyobrażni.
http://rysowac-pl.blogspot.com/
Co zrobic gdy mimo naszych wysiłków dziecko nie jest zainteresowane rysowanie? Ważne by dowiedzieć się co jest przyczyną niechęci do tego zajęcia. Być może karton lub kretki z których ma korzystać dziecko nie podobają mu się . Może miejsca,w którym ma rysować nie lubi. A może warto wybrać się z dzieckiem do sklepu i pozwolićmu na wybranie kolorowanki , kredek czy kartonu i pochwalić jego wybór co zacheci go do rysowania. Warto również samemu poświęcić troche czasu by wspólnie narysować coś tak by dziecko odbierało to zajęcie jak dobrą zabawe. Można zacząć od rysowania patykiem na piasku lub odrysowywania rąk czy stóp, wplatając w to zabawę.
Bardzo ważne jest by chwalić dziecko za jego wykonany rysunek choć nie zawsze możemy się orientować co na nim jest. Możemy poprosić by dziecko opowiedziało nam ten rysunek .Zróbmy miejsce w którym bedziemy wieszać prace naszego małego artysty.internetowy system reklamowy






linki

Serwis polecany przez: Good Sites, Link Resources oraz LinkVote.

wtorek, 15 listopada 2011

MAŁE DZIECKO ROZWÓJ

http://rysowac-pl.blogspot.com/

Małe dziecko i jego rozwój w pierwszym miesiącu jego życia.


Po narodzinach małe dziecko ma często typowe objawy . pierwsze takie typowe objawy to stożkowaty kształt głowy wywołany przez przeciskanie się przez kanał  rodczy. Efektem tego wysiłku są często siniaki na główce i zaczerwienione gałki oczne . nie jedno małe dziecko ma trądzik niemowlęcy , który jest wynikiem działania matczynych hormonów . Za zwyczaj po kilku dniach znika bez zostawiania śladów .
Może również się zdążyć że maluch będzie miał sine stopki i dłonie , jest to wynik niedorozwiniętego układu krwionośnego . Również układ oddechowy jak i układ nerwowy jest jeszcze nie rozwinięty do końca , objawem tego jest szybsze bicie serca jak i niekontrolowane drżenie rąk. Jednak małe dziecko przed ukończeniem miesiąca wyrasta z tych objawów a jego rozwój idzie dalej.

Noworodek kontaktuje się z nami przez skórę, więc szybko się uspokaja gdy weźmiemy go na ręce. Maluszek w pierwszych dobach życia straci na wadze, jest to fizjologiczny spadek masy ciała. Wynosi on ok. 10% w stosunku do wagi urodzeniowej. Zatem dziecko w pierwszym miesiącu przybędzie na wadze ok. 500 g, licząc od masy urodzeniowej. Kiedy malec skończy miesiąc powinien potrafić zatrzymać na chwilkę wzrok na twojej twarzy i na krótko unieść główke.

co już potrafi dziecko w pierwszym miesiącu życia?
  • Noworodek potrafi skupić przez chwilę wzrok na twarzy opiekuna
  • Próbuje naśladować mimikę opiekuna
  • Rozpoznaje głos i zapach mamy
  • Próbuje odwracać głowę w kierunku dźwięku
  • Leżąc na brzuchu, próbuje podnosić w górę główkę i przez chwilę utrzymuje ją w tej pozycji