Małe dziecko i jego rozwój w pierwszym miesiącu jego życia.
Po narodzinach małe dziecko ma często typowe objawy . pierwsze takie typowe objawy to stożkowaty kształt głowy wywołany przez przeciskanie się przez kanał rodczy. Efektem tego wysiłku są często siniaki na główce i zaczerwienione gałki oczne . nie jedno małe dziecko ma trądzik niemowlęcy , który jest wynikiem działania matczynych hormonów . Za zwyczaj po kilku dniach znika bez zostawiania śladów .
Może również się zdążyć że maluch będzie miał sine stopki i dłonie , jest to wynik niedorozwiniętego układu krwionośnego . Również układ oddechowy jak i układ nerwowy jest jeszcze nie rozwinięty do końca , objawem tego jest szybsze bicie serca jak i niekontrolowane drżenie rąk. Jednak małe dziecko przed ukończeniem miesiąca wyrasta z tych objawów a jego rozwój idzie dalej.
Noworodek kontaktuje się z nami przez skórę, więc szybko się uspokaja gdy weźmiemy go na ręce. Maluszek w pierwszych dobach życia straci na wadze, jest to fizjologiczny spadek masy ciała. Wynosi on ok. 10% w stosunku do wagi urodzeniowej. Zatem dziecko w pierwszym miesiącu przybędzie na wadze ok. 500 g, licząc od masy urodzeniowej. Kiedy malec skończy miesiąc powinien potrafić zatrzymać na chwilkę wzrok na twojej twarzy i na krótko unieść główke.
co już potrafi dziecko w pierwszym miesiącu życia?
- Noworodek potrafi skupić przez chwilę wzrok na twarzy opiekuna
- Próbuje naśladować mimikę opiekuna
- Rozpoznaje głos i zapach mamy
- Próbuje odwracać głowę w kierunku dźwięku
- Leżąc na brzuchu, próbuje podnosić w górę główkę i przez chwilę utrzymuje ją w tej pozycji
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz